Jak wygląda leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Endodoncja, czyli leczenie kanałowe ma zastosowanie wtedy, gdy dojdzie do zmian miazgi i kanałów zębowych. Zazwyczaj jest ona używana, gdy nie ma innego sposobu na uratowanie zęba. Warto jednak wiedzieć, że aby było skuteczne, powinno być przeprowadzone z należytą dokładnością. Dowiedz się, jak wygląda leczenie kanałowe pod mikroskopem.

Kiedy leczenie kanałowe jest niezbędne – Warszawa Mokotów 

Leczenie kanałowe to nic innego, jak usunięcie chorobowo zmienionej tkanki i miazgi z kanałów zębowych.  Jest one niezbędne:

  • gdy dojdzie do zapalenia lub martwicy miazgi,
  • ząb zostanie uszkodzony lub złamany,
  • przy rozległej próchnicy.

Chcąc uniknąć takich dolegliwości, warto zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej oraz stomatologię profilaktyczną i regularne wizyty kontrolne. Jednak jeśli zachodzi konieczność zastosowania leczenia kanałowego, należy nie zwlekać, gdyż w przypadku zainfekowanej miazgi, groźny jest nie tylko odczuwany dyskomfort. Szczególnie niebezpieczne jest sytuacja, gdy dojdzie do zakażenia zębopochodne innych organów. Do tego nieleczona infekcja miazgi prowadzi do powstania bolesnych ropni. 

Czym różni się zwykłe leczenie kanałowe od tego przeprowadzanego pod mikroskopem?

Kiedyś wiele osób słysząc o konieczności leczenie endodontycznego było przerażone, gdyż zabieg taki był inwazyjny, a przede wszystkim niezwykle bolesny. Warto jednak wiedzieć, że wraz z rozwojem stomatologii możliwe jest przeprowadzenie leczenia kanałowego bez powodowania dyskomfortu u pacjenta. Dlaczego jest istotne wykorzystanie mikroskopu przy nim? Otóż kanały zębowe, które muszą zostać oczyszczone, mogą mieć różną formę. Nietrudno wtedy o przeoczenie pozostałej w nich miazgi. W takiej sytuacji pacjent, mimo pozornie wyleczonego zęba, może w krótkim czasie znowu zacząć odczuwać ból. Dlatego stomatolodzy coraz częściej wykonują endodoncję pod mikroskopem, gdyż umożliwia on dokładne oczyszczenie kanałów z zainfekowanej miazgi. Wykorzystanie takich narzędzi pozwala także na szybsze przeprowadzenie zabiegu. Taką usługę znajdziesz w Autorskiej Klinice Stomatologicznej Dr Frank w Warszawie

Jak wygląda leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Zanim zostanie przeprowadzone leczenie endodontyczne, najpierw stomatolog musi ocenić stan chorego zęba. Następnie konieczne będzie wykonanie cyfrowego zdjęcia radiologicznego, które pozwala na dokładniejsze zaplanowanie zabiegu. Podczas leczenia stomatolog dobierze odpowiednie środki przeciwbólowe dla pacjenta, tak aby zabieg odbywał się możliwie w największym komforcie. Po zakończonym leczeniu jest ponownie wykonywane zdjęcie radiologiczne, aby ocenić czy endodoncja została przeprowadzona dokładnie. Dzięki temu można wyeliminować wszelkie nieprawidłowości.