O czym warto pamiętać przed założeniem licówek?

Zastanawiasz się, w jaki sposób zadbać o estetykę swojego uśmiechu? Warto rozważyć możliwość założenia licówek, innowacyjnego rozwiązania dostępnego w renomowanej Autorskiej Klinice Stomatologicznej Dr Frank w Warszawie. Licówki to specjalne nakładki nazębne, które mogą znacząco poprawić wygląd Twojego uśmiechu. Jednak zanim podejmiesz decyzję o tym zabiegu, istnieje kilka kluczowych aspektów, które warto poznać.

Licówki – czym są i z jakich materiałów powstają?


Licówki to popularne rozwiązanie w dziedzinie stomatologii kosmetycznej, wykorzystywane do poprawy estetyki uśmiechu i korekcji różnych wad uzębienia. Mają one formę cienkich nakładek, które są trwale przyklejane na przednią powierzchnię zębów. Istnieje kilka rodzajów materiałów, z których można wykonać licówki, w zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji pacjenta. Najpopularniejsze materiały to:

 • Porcelana: Licówki porcelanowe są jednymi z najczęściej wybieranych, ponieważ zapewniają doskonały efekt estetyczny i trwałość. Są one wykonywane na zamówienie w pracowni protetycznej, co gwarantuje naturalny wygląd. Porcelanowe licówki są odporne na przebarwienia i zachowują swój kolor przez długi czas. Zapewniają również wyjątkowy połysk.
 • Kompozyt: Licówki kompozytowe są wykonane z materiału kompozytowego, który jest elastyczny i pozwala na precyzyjne dostosowanie kształtu i koloru do zębów pacjenta. Choć mogą być mniej trwałe niż porcelanowe, to stanowią atrakcyjną opcję ze względu na niższą cenę i możliwość naprawy w razie uszkodzenia.
 • Pełnoceramika: Licówki pełnoceramiczne to połączenie doskonałej estetyki i wyjątkowej trwałości. Są one wykonywane z ceramiki o wysokiej jakości, co gwarantuje naturalny wygląd i odporność na przebarwienia. Licówki pełnoceramiczne są szczególnie polecane dla osób, które cenią sobie estetykę i trwałość.
 • Ultra-cienkie licówki: To specjalne, bardzo cienkie licówki, które wymagają minimalnego szlifowania zębów pacjenta. Są one niezwykle dyskretne i stanowią rozwiązanie dla osób, które chcą poprawić uśmiech bez zbytniego ingerowania w naturalną strukturę zębów.

Wybór materiału licówek zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta, a także od zaleceń stomatologa. Każdy z tych materiałów ma swoje zalety i ograniczenia, dlatego ważne jest, aby skonsultować się z doświadczonym specjalistą, takim jak Autorska Klinika Stomatologiczna Dr Frank w Warszawie, aby wybrać odpowiednie licówki, które spełnią Twoje oczekiwania estetyczne i funkcjonalne.

Kiedy zaleca się założenie i jak to wygląda?

Założenie licówek to jedna ze skutecznych metod na uzyskanie atrakcyjnego uśmiechu. Wybór takiego rozwiązania jest zalecany przy:

 • diastemie,
 • nieregularnym kształcie zębów,
 • odbarwieniach płytki,
 • zmianach martwiczych,
 • licznych wypełnieniach,
 • ukruszonych zębach.

Proces zakładania licówek należy rozpocząć od wyleczenia wszelkich ubytków oraz oczyszczenia płytki nazębnej z kamienia. Dlatego stomatolodzy często zalecają skaling.  Niezbędne jest także odciśnięcie szczęki, aby możliwe było wykonanie idealnie dopasowanych płytek i dobranie odpowiedniego koloru. Następny krok polega na zeszlifowanie zębów, należy jednak pamiętać, że ten etap odbywa się pod znieczuleniem, dzięki czemu komfort pacjenta jest zachowany. Dopiero potem możliwe jest przytwierdzenie licówek za pomocą specjalnego kleju. W zależności od rodzaju wybranych płytek proces ten może się nieco różnić. Dobry stomatolog odpowiednio wcześniej poinformuje Cię, na co powinieneś się przygotować.

Jak dbać o licówki?

Pielęgnacja licówek jest kluczowa dla utrzymania ich trwałości i atrakcyjnego wyglądu. Oto kilka ważnych zaleceń dotyczących dbania o licówki:

 • Regularne i dokładne czyszczenie zębów: Zachowaj regularność w myciu zębów. Używaj miękkiej szczoteczki do zębów i delikatnej pasty, aby nie uszkadzać powierzchni licówek. Szczotkuj zęby delikatnie, unikając nadmiernego nacisku.
 • Właściwe techniki szczotkowania: Stosuj delikatne ruchy w górę i w dół, a nie poziome. Unikaj szorowania zębów poziomo, ponieważ może to powodować uszkodzenia krawędzi licówek.
 • Stosowanie płynów do płukania ust: Wybieraj płyny do płukania ust, które nie zawierają alkoholu, ponieważ alkohol może uszkodzić powierzchnię licówek. Stosuj płukanki o właściwościach łagodzących i przeciwbakteryjnych, aby utrzymać higienę jamy ustnej.
 • Regularne wizyty kontrolne u stomatologa: Zachowaj regularność w wizytach kontrolnych u swojego stomatologa. Dentyści są w stanie ocenić stan Twoich licówek i wykryć ewentualne problemy na wczesnym etapie. W razie potrzeby mogą również przeprowadzić profesjonalne czyszczenie i polerowanie licówek.
 • Unikanie nawyków szkodliwych: Ogranicz lub unikaj nawyków, które mogą uszkodzić Twoje licówki, takich jak obgryzanie długopisów, ołówków czy innych twardych przedmiotów. Unikaj również nadmiernego żucia lodów, twardych cukierków czy orzechów, które mogą wywołać uszkodzenia.
 • Ochrona podczas sportów: Jeśli uprawiasz sporty, w których istnieje ryzyko urazu jamy ustnej, rozważ noszenie ochraniacza stomatologicznego. Ochraniacz może zapobiec uszkodzeniom licówek podczas upadków lub kontaktów.
 • Unikanie nadmiernego spożywania napojów i pokarmów barwiących: Ogranicz spożycie kawy, herbaty, czerwonego wina i innych napojów oraz pokarmów, które mogą powodować przebarwienia na powierzchni licówek.

Przestrzeganie tych wskazówek pomoże Ci utrzymać licówki w jak najlepszym stanie przez długi czas, zachowując ich estetykę i funkcjonalność. W razie jakichkolwiek problemów lub pytań zawsze warto skonsultować się ze swoim stomatologiem.