O czym warto pamiętać przed założeniem licówek?

Zastanawiasz się, w jaki sposób zadbać o estetykę swojego uśmiechu? Jedną z popularnych metod jest założenie licówek, czyli specjalnych nakładek nazębnych. Warto jednak przed podjęciem decyzji poznać kilka aspektów związanych z zabiegiem i zastosowaniem tego rozwiązania. Dowiedz się, co warto wiedzieć przed założeniem licówek.

Licówki – czym są i z jakich materiałów powstają?

Licówki są stosowane w roli odbudowy protetycznej. Mają one formę cieniutkich płytek i mogą być wykonane z następujących materiałów:

 • kompozytu

Kompozyt jest używany zarówno do produkcji licówek, jak i w roli wypełnień. Choć materiał ten charakteryzuje się wytrzymałością, to jednak jego kolor nie wygląda w pełni naturalnie. Licówki kompozytowe można założyć od razu na pierwszej wizycie, ale wymagają one wymiany po kilku latach, ze względu na powstawanie odbarwień. 

 • porcelana

To jedne z najczęściej wybieranych licówek, ze względu na zadowalające parametry w zakresie wytrzymałości oraz estetyki. W przeciwieństwie do kompozytu porcelana nie odbarwia się, a przy tym jest odpowiednia również dla alergików.

 • pełnoceramiki

Zastosowanie licówek pełnoceramicznych jest korzystne, ze względu na ich wysoką trwałość oraz niewielki rozmiar. Charakteryzuje się niezwykle naturalnym wyglądem.

To tylko kilka z najczęściej wykorzystywanych rodzajów licówek w stomatologii. Usługę takiej odbudowy protetycznej znajdziesz w Autorskiej Klinice Stomatologicznej Dr Frank w Warszawie.

Kiedy zaleca się założenie licówek i jak to wygląda?

Założenie licówek to jedna ze skutecznych metod na uzyskanie atrakcyjnego uśmiechu. Wybór takiego rozwiązania jest zalecany przy:

 • diastemie,
 • nieregularnym kształcie zębów,
 • odbarwieniach płytki,
 • zmianach martwiczych,
 • licznych wypełnieniach,
 • ukruszonych zębach.

Proces zakładania licówek należy rozpocząć od wyleczenia wszelkich ubytków oraz oczyszczenia płytki nazębnej z kamienia. Dlatego stomatolodzy często zalecają skaling.  Niezbędne jest także odciśnięcie szczęki, aby możliwe było wykonanie idealnie dopasowanych płytek i dobranie odpowiedniego koloru. Następny krok polega na zeszlifowanie zębów, należy jednak pamiętać, że ten etap odbywa się pod znieczuleniem, dzięki czemu komfort pacjenta jest zachowany. Dopiero potem możliwe jest przytwierdzenie licówek za pomocą specjalnego kleju. W zależności od rodzaju wybranych płytek proces ten może się nieco różnić. Dobry stomatolog odpowiednio wcześniej poinformuje Cię, na co powinieneś się przygotować.

Jak dbać o licówki?

Na trwałość i wygląd licówek mają wpływ nie tylko wykorzystane materiały do ich produkcji, ale również późniejsza pielęgnacja. Warto zatem pamiętać o:

 • regularnym i dokładnym czyszczeniu zębów i przestrzeni międzyzębowych,
 • stosowaniu płynów do płukania,
 • regularnych wizytach kontrolnych u stomatologa.

Wprowadzenie tych kilku nawyków zminimalizuje ryzyko powstawania odbarwień czy infekcji próchniczych. Warto także ograniczyć obgryzanie długopisów czy innych twardych przedmiotów, gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia licówek. Dzięki temu Twoje zęby będą pięknie się prezentować przez długi czas.