Aparat ortodontyczny u dzieci – Warszawa

Prawidłowy zgryz to nie tylko kwestia estetyczna. Warto wiedzieć, że odpowiednie ułożenie zębów wpływa również na komfort życia, mówienia, spożywania posiłków czy zdrowie jamy ustnej. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na wizytę u ortodonty. Dowiedz się, jakie są aparaty ortodontyczne dla dzieci i kiedy najlepiej wybrać się z pociechą do ortodonty.

Ortodoncja dziecięca – Warszawa

Warto wiedzieć, że im wcześniej są prowadzone działania korekcyjne zgryzu, tym większą efektywność można uzyskać. Dlatego obecnie coraz więcej rodziców decyduje się na zapisanie dziecka na wizytę u ortodonty, np. w Autorskiej Klinice Stomatologicznej Dr Frank w Warszawie. Dzięki temu jest szansa na szybszą korekcję zgryzu przy wykorzystaniu zarówno aparatów ortodontycznych stałych, jak i ruchomych. Warto wiedzieć, że do specjalisty możesz zapisać już 3-letnie dziecko. W ten sposób ortodonta sprawdzi, czy wszystko jest w porządku ze zgryzem malucha. Wśród sygnałów, które powinny skłonić do wizyty w klinice stomatologicznej, można zaliczyć pojawienie się nieregularnych szpar między zębami, znaczną asymetrię twarzy czy nadmierne wysunięcie się brody. 

Aparat ortodontyczny dla dziecka – jakie są rodzaje? 

W zależności od rodzaju wady zgryzu specjalista może zalecić aparat ortodontyczny dla dziecka:

  • ruchomy

Dzieci poniżej 12 roku życia mogą mieć skorygowany zgryz za pomocą zdejmowalnych nakładek ortodontycznych i płytek. Dzięki temu możliwe jest umiejscowienie zębów w odpowiednim położeniu, bez konieczności inwestowania w stały aparat. W zależności od rodzaju wybranego rozwiązania może ono być zakładane nocą, podczas snu lub także w ciągu dnia. Co do zasady, im dłużej jest wykorzystywany ruchomy aparat ortodontyczny, tym lepsze można uzyskać efekty.

  • stały 

W przypadku nastolatków niezbędny może okazać się stały aparat ortodontyczny. W zależności od potrzeb, do wyboru są modele samoligaturujące lub tradycyjne. Te pierwsze nie mają klasycznych gumeczek. Warto również wiedzieć, że współcześnie aparat ortodontyczny stały dla dziecka może być nie tylko praktyczny, ale i estetyczny. Kolorowe nakładki czy ligatury, sprawią, że będzie on przyjaźniejszy dla dziecka.

Warto jak najwcześniej zadbać o prawidłowy zgryz pociechy. Dzięki temu nie tylko zapewnisz mu piękny uśmiech, ale również odpowiednią wymowę, komfort podczas jedzenia oraz łatwiejsze utrzymanie higieny ustnej. Co więcej, nieleczone wady zgryzu mogą także powodować dolegliwości bólowe w codziennym życiu. Zadbaj o prawidłowe ułożenie zębów u swojego malucha.