Endodoncja pod mikroskopem

Endodoncja to pojęcie powszechnie znane jako leczenie kanałowe. Jest wykonywane wtedy, gdy dochodzi do uszkodzenia zęba czy infekcji miazgi. Często to jedyna możliwość na uratowanie uzębienia. Wiele osób jednak obawia się leczenia kanałowego. Dowiedz się, jak przebiega endodoncja pod mikroskopem.

Endodoncja pod mikroskopem – Warszawa

Leczenie kanałowe dawniej wyglądało zupełnie inaczej. Ze względu na brak dostępnych narzędzi, takich jak mikroskop, kojarzyło się z bólem, a przy tym nierzadko wymagało wykonania powtórnego zabiegu. Wynikało to z tego, że niedokładnie oczyszczone kanały powodowały ponowne wystąpienie objawów, takich jak silny oraz rwący ból zęba, a nawet gorączka. 

Obecnie jednak coraz większą popularnością cieszy się wykorzystanie mikroskopu podczas leczenia endodontycznego. Taki zabieg jest również przeprowadzany w Autorskiej Klinice Stomatologicznej Dr Frank w Warszawie. W odróżnieniu od tradycyjnego umożliwia on dokładne usunięcie chorobowo zmienionej miazgi i oczyszczenie zęba. Wykorzystanie mikroskopu pozwala na znaczne ograniczenie ryzyka konieczności wykonania ponownego leczenia kanałowego. To skuteczne narzędzie umożliwiające stomatologowi przeprowadzenie dokładnej endodoncji. Mikroskop zapewnia ponad 20-krotne powiększenie, a przed i po leczeniu kanałowym wykonywane jest cyfrowe zdjęcie RTG. Dzięki temu możliwe jest oczyszczenie zainfekowanej miazgi, a także usunięcie pokruszonych fragmentów szkliwa, nawet w przypadku nietypowego kształtu zęba czy jego korzeni. 

Czy leczenie kanałowe pod mikroskopem boli?

Zwlekasz z wizytą u dentysty ze względu na ból? Nie warto ignorować zdrowia jamy ustnej, gdyż przedłużająca się infekcja miazgi może spowodować znacznie większy dyskomfort, a przy tym istnieje ryzyko powikłań zdrowotnych. Wykorzystanie mikroskopu przy endodoncji pozwala nie tylko na dokładniejsze wykonanie zabiegu, ale również skrócenie jego czasu trwania. Do tego podawane jest miejscowe znieczulenie, dzięki czemu pacjent nie jest narażony na dyskomfort. Zatem nawet osoby wrażliwe na ból, nie muszą obawiać się endodoncji pod mikroskopem.

Endodoncja pod mikroskopem – kiedy się ją wykonuje?

Gdy dochodzi do znacznego uszkodzenia zęba i miazgi, nierzadko jedyną alternatywą dla ekstrakcji może okazać się leczenie kanałowe. Zabieg endodoncji pod mikroskopem wykonuje się, gdy na uzębieniu znajduje się zaawansowana i rozległa próchnica. Jest ona przeprowadzana także przy złamaniu zęba, infekcji miazgi czy pojawienia się zgorzeli. W ten sposób możliwe jest zatrzymanie stanu chorobowego oraz zachowanie pełnego uzębienia.