Implanty zębowe — etapy leczenia

Leczenie implantologiczne to procedura, która pozwala na uzyskanie estetycznego i pełnego uśmiechu. Wiele osób jednak zastanawia się, jak przebiega proces oraz na jakie etapy się dzieli. Dowiedz się, jak wygląda leczenie implantologiczne i kiedy się je wykonuje w Autorskiej Klinice Stomatologicznej Dr Frank w Warszawie.

Implanty zębowe – czym są?

Implanty zębowe mają postać specjalnych ślub wytworzonych z metalu lub tytanu, które mają pełnić funkcję sztucznych korzeni zębów. Wszczepiane są chirurgicznie w szczękę lub kość żuchwy. Mają zastosowanie przy uzupełnieniu ubytków zębowych. Dzięki nim pacjent może uzyskać nie tylko pełny zgryz, ale również estetycznie wyglądający uśmiech. Warto wiedzieć, że ubytki zębowe mają wpływ nie tylko na poczucie atrakcyjności, ale także na poprawność wymowy, komfort jedzenia, a także kształt twarzy. Dlatego zaleca się uzupełnienie brakujących zębów, np. poprzez leczenie implantologiczne

Kiedy wskazane jest leczenie implantologiczne?

Wśród wskazań do zakwalifikowania na wszczepienie implantów można wymienić:

  • alergię na tworzywa wykorzystywane w protezach,
  • bezzębie lub częściowy brak zębów,
  • niewystępowanie korzeni czy związków zębów.

W takich sytuacjach pacjent może skorzystać z leczenia implantologicznego pozwalającego na uzyskanie trwałych i stabilnych zębów. Dzięki temu wszystkie mięśnie twarzy pracują jak przy naturalnym uzębieniu i nie dochodzi do rozchwiania się pozostałych zębów, zapadnięcia się policzków i zaniku funkcji żucia. Warto jednak wiedzieć, że do leczenia implantologicznego mogą przystąpić osoby, u których zakończył się wzrost kości. Wśród przeciwwskazań wymienia się także ciąże, zaawansowaną osteoporozę, choroby nowotworowe, autoimmunologiczne czy zaburzenia krzepnięcia krwi. 

Leczenie implantologiczne – jak przebiega?

Po zakwalifikowaniu do leczenia implantologicznego następuje szereg czynności pozwalających na dobranie odpowiednich metod oraz rozmiaru implantów do potrzeb pacjenta. W Autorskiej Klinice Stomatologicznej Dr Frank w Warszawie jest wykorzystywana w tym celu tomografia komputerowa. Dzięki niej implantolog może zapoznać się z dokładną budową anatomiczną pacjenta i odpowiednio przygotować do leczenia, które dzieli się na dwa główne etapy:

  • chirurgiczny, polegający na wszczepieniu implantów, które następnie muszą się wygoić,
  • protetyczny, podczas którego są tworzone komponenty implantologiczne.

Podczas obu tych etapów ogromną uwagę przykłada się zarówno do funkcjonalności implantów, ich zgodności anatomicznej, jak i do estetyki. Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny oraz uczęszczanie na wizyty kontrolne. Leczenie implantologiczne w zależności od indywidualnych uwarunkowań może trwać od 4 do 10 miesięcy.