Przeciwwskazania do założenia implantów

Leczenie implantologiczne pozwala na skuteczne uzupełnienie braków zębowych – zarówno częściowych, jak i przy całkowitym bezzębiu. Warto jednak wiedzieć, że chirurgiczne wszczepienie implantów nie zawsze jest możliwe. Dowiedz się, jakie są przeciwwskazania do leczenia implantologicznego.

Na czym polega leczenie implantologiczne?

Zanim będzie możliwe wszczepienie implantu, przeprowadzana jest konsultacja. Takie usługi ma Autorska Klinika Stomatologiczna Dr Frank w Warszawie. Podczas konsultacji implantologicznej weryfikowane jest, czy nie występują przeciwwskazania do leczenia. Przeprowadzane są także badania, takie jak tomografia komputerowa, dzięki której implantolog może dokładnie zaznajomić się z anatomią pacjenta. Po pozytywnym zakwalifikowaniu na zabieg może dojść do wszczepienia implantu do kości szczęki lub żuchwy. Następnie zachodzi etap gojenia, który w zależności od indywidualnych uwarunkowań trwa około 3 miesiące. Dopiero potem możliwy jest wybór i nałożenie komponentów implantologicznych. Cały proces leczenia implantologicznego może trwać do 10 miesięcy.

Kiedy nie jest możliwe założenie implantów?

Warto wiedzieć, że nie w każdym przypadku możliwe jest założenie implantów. Takie leczenie nie zostanie przeprowadzone, gdy:

  • pacjent jest zbyt młody

Osoby, u których nie jest zakończony rozwój kości, nie mogą mieć założonych implantów. Dlatego rekomenduje się rozpoczęcie takiego leczenia dopiero po 16 roku życia. Warto jednak wiedzieć, że ta granica jest ruchoma w zależności od indywidualnych uwarunkowań, gdyż u niektórych osób wzrost kości może być zakończony dopiero w wieku 20 lat. 

  • są aktywne procesy chorobowe toczące się w organizmie pacjenta

Choroby autoimmunologiczne, nieustabilizowana cukrzyca, nowotwór czy inne ciężkie schorzenia są przeciwwskazaniem bezwzględnym do leczenia implantologicznego. 

  • pacjentka jest ciężarna

Przy wszczepianiu implantów wymagane jest znieczulenie, które nie jest odpowiednie dla ciężarnych osób. Do tego przed przystąpieniem do leczenia należy również wykonać badanie tomograficzne, które emituje promieniowanie jonizujące, wpływające negatywnie na płód. Dlatego, jeśli jesteś w ciąży, umów się na konsultację z implantologiem, natomiast proces wszczepiania implantów można wykonać dopiero po porodzie. 

  • występuje próchnica zębów czy choroby dziąseł

Należy pamiętać, że przed przystąpieniem do leczenia implantologicznego konieczne jest wyleczenie wszystkich zębów z próchnicą. Istotny jest również stan dziąseł oraz jamy ustnej. Infekcja może znacząco wpłynąć na gojenie się implantu, czy nawet jego odrzucenie.

Warto wiedzieć, że każdy pacjent jest traktowany indywidualnie, a decyzja o przeprowadzeniu leczenia implantologicznego jest oparta o jego stan zdrowia.