Profesjonalne usuwanie kamienia i osadu nazębnego

Powszechnie uważa się, że w zapobieganiu występowania większości chorób przyzębia, największą rolę odgrywają prawidłowo przeprowadzane zabiegi profilaktyczne.

W naszej klinice nie tylko leczymy zęby, ale również dbamy aby zdrowy i piękny uśmiech towarzyszył Państwu przez wiele lat. Dlatego nasi pacjenci na samym początku poddawani są zabiegom higienizacji wykonywanym przez higienistki stomatologiczne. Ich zadaniem nie tylko jest profesjonalne oczyszczenie zębów ze złogów nazębnych i osadów ale również edukowaniu pacjentów, w jaki sposób najlepiej zadbać o zdrowie zębów i dziąseł. Wielu pacjentów pyta, jak oprócz codziennej higieny i odpowiedniej diety należałoby zadbać o jamę ustną.

Warto pamiętać, że szkodliwe bakterie znajdują się nie tylko w płytce nazębnej i na powierzchni błony śluzowej, ale także zgromadzone są pod postacią kamienia nazębnego.


Czym jest kamień nazębny?

Kiedy płytka nazębna przez dłuższy czas nie zostanie usunięta, pod wypływem minerałów zawartych w ślinie ulega utwardzeniu, wtedy nie ma możliwości samodzielnego jej usunięcia. Zalegająca tak płytka prowadzi do powstania zapalenia dziąseł (stąd krwawienie przy codziennym szczotkowaniu), a w późniejszych stadiach do ich obnażenia i zniszczenia kości wokół zębów, czyli choroby przyzębia, zwanej jako paradontoza. Poza tym bakterie zasiedlające kamień przedostają się do dziąsła i razem z krwią krążą w całym organizmie


Na czym polega higienizacja?

Skaling

Jest to zabieg usunięcia złogów nazębnych. Najczęściej pod postacią skalingu ultradźwiękowego, czyli z użyciem końcówki wywołującej drgania rozbijające kamień, chłodzonej strumieniem wody.


Piaskowanie

Piaskowanie to bezpieczny i bezbolesny zabieg. Wykonuje się go przy użyciu piaskarki, czyli urządzeniu, które kieruje strumień piasku na zęby. W jego trakcie usunięte zostają przede wszystkim osady oraz przebarwienia z powierzchni zębów. Problem osadu nazębnego dotyczy przede wszystkim osób palących, pijących duże ilości kawy i mocnej herbaty oraz osób noszących aparat ortodontyczny.

Po wykonanym zabiegu piaskowania zęby nabierają blasku, sprawiają wrażenie bielszych i lśniących. Piaskarka pozwala dotrzeć do najbardziej niedostępnych miejsc w jamie ustnej, jak szczeliny międzyzębowe, dzięki czemu zabieg jest bardzo precyzyjny.

Polishing

Polega na wypolerowaniu wszystkich powierzchni zębów, przy użyciu past polerskich o różnej ścieralności. Czyści się i poleruje gumkami oraz szczotkami o odpowiednich kształtach. Oczyszczona i gładka powierzchnia zębów utrudnia ponowne osadzanie się zanieczyszczeń i tworzenie płytki nazębnej.


Fluoryzacja

Fluor ma za zadanie wzmocnić szkliwo i uchronić nasze zęby przed próchnicą.

Ten który jest dostępny między innymi w pastach do zębów, ma dużo niższe stężenie niż fluor w gabinecie. Dlatego zdecydowanie lepszą metodą zabezpieczenia zębów przed próchnicą jest profesjonalne pokrywanie zębów fluorem przez higienistkę stomatologiczną. Profesjonalny zabieg fluoryzacji polega na nałożeniu na oczyszczone zęby preparatu z zawartością fluoru.

W naszej klinice fluor jest aplikowany w postaci pianki podawanej na specjalnych jednorazowych łyżkach.

Pianki mają kilka bardzo przyjemnych smaków: miętowy, truskawkowy, guma balonowa czy też owoce leśne.