Leczenie stomatologiczne dzieci – Dentysta dziecięcy Warszawa

Kiedy zgłosić się na pierwszą wizytę z dzieckiem do dentysty?

Kobiety w ciąży, które są pacjentkami gabinetu otrzymują wytyczne jak dbać o jamę ustną jeszcze nienarodzonego dziecka. Lekarz informuje o technice mycia wałów dziąsłowych i udziela praktycznych porad, aby zminimalizować ryzyko powstania próchnicy u dziecka. Najlepszy wiek na pierwsze leczenie stomatologiczne dzieci w gabinecie stomatologicznym/dentystycznym to 2 – 2,5 roku . Oczywiście jeśli cokolwiek niepokoi rodzica lub pediatrę w związku z zębami dziecka – należy zgłosić się wcześniej.

Pierwsza wizyta dziecka polega na zapoznaniu z lekarzem i budowaniu zaufania. Najmłodsi pacjenci mają wtedy okazję na zabawę sprzętem stomatologicznym pod nadzorem personelu medycznego. Pozwala to na przyjazne postrzeganie gabinetu przez dzieci.

Jak dbać o zęby u dziecka?

Mycie zębów powinno być w rodzinie codziennym rytuałem. Częstotliwość i technika mycia zębów zależy od wieku dziecka. Podczas pierwszej wizyty lekarz dobiera odpowiednią pastę, szczoteczkę i inne akcesoria dostosowane do wieku dziecka.

Dużo łatwiej jest zapobiegać próchnicy u dzieci niż ją leczyć dlatego zalecamy wizyty kontrolne co 3 miesiące. Jeżeli już przytrafi się niestety ubytek próchnicowy w zębie mlecznym to jak najszybciej należy go leczyć. Tak samo jak zęby stałe, mleczne wymagają oczyszczenia z próchnicy i załżenia wypełnienia.

Co zrobić w przypadku urazu zębów u dziecka?

Po urazie zęba konieczna jest niezwłoczna wizyta w gabinecie stomatologicznym. Nawet niegroźnie wyglądający wypadek może mieć znamienne skutki dla zębów dziecka. Jeśli ząb znajduje się poza jamą ustną należy włożyć ząb do jamy ustnej między zęby a policzek, lub pojemnika z mlekiem, solą fizjologiczną lub śliną dziecka i zabrać go ze sobą na wizytę. Czas reakcji jest w tym wypadku niezwykle ważny, bowiem może dojść do obumarcia zęba. Lekarz wykonuje zabieg replantacji i ząb tradia na swoje miejsce.

Co zrobić jeśli dziecko nie chce chodzić do dentysty?

W przypadku gdy dziecko z jakiś powodów nie lubi lub nie chce chodzić do dentysty, bardzo pomocnym może być sedacja tlenkiem azotu. Gaz rozweselający rozluźnia, niweluje lęk pacjenta i pozwala zapomnieć o tym przykrym obowiązku. Dziecko podczas zabiegu ma zachowaną świadomość. Podtlenek azotu wykazuje również działanie przeciwbólowe i znieczulające. Pacjent podczas zabiegu oddycha przez małą gumową maseczkę. Dzieci, które leczone są bezstresowo chętniej odiwedzają stomatologa.