Leczenie zębów bez bólu w klinice DR FRANK - Warszawa

Trudno nam będzie znaleźć wśród naszych znajomych kogoś, kto nie odczuwa strachu przed wizytą u dentysty. Boimy się nie dentysty, ale bólu towarzyszącego leczeniu zębów. Dzisiaj leczenie zębów nie musi oznaczać bólu, nawet niewielkie zabiegi mogą zostać wykonane po podaniu znieczulenia. 

Znieczulenie u stomatologa nie jest kaprysem. Niemal u stu procent pacjentów, dzięki osiągnięciom  nowoczesnej anestetyki, zarówno zabiegi diagnostyczne, jak również lecznicze mogą być poprzedzone podaniem znieczulenia. Stomatolodzy, którzy pracują w nowoczesnych gabinetach stomatologicznych proponują wszystkim pacjentom podanie znieczulenie, także wtedy, kiedy przypuszczają, że zabieg będzie bezbolesny. Powodem, dla którego znieczulenie może zostać podane może być tylko obawa przed bólem. Anestetyki, których zadaniem jest wyeliminowanie przewodzenia bólowego nerwów, nie pozostają bez wpływu na organizm. To dlatego dzisiejsza anestezjologia stawia sobie za cel skuteczne uśmierzanie bólu minimalną dawką leku. 
 

Rodzaje znieczulenia u dentysty


Przed wykonaniem niewielkich zabiegów stosuje się znieczulenie powierzchniowe. Ma ono postać specjalnego plastra, kremu, aerozolu lub żelu. Działa ono zaledwie kilka minut. Pacjent może otrzymać je przed podaniem właściwego znieczulenia, które wymaga wkłucia igły w dziąsło. Można je podać także przed zabiegiem skalingu. Znieczulenie powierzchniowe podaje się także pacjentom z silnym odruchem wymiotnym, którzy nie są w stanie znieść jakiejkolwiek ingerencji w jamie ustnej. W ustach tych pacjentów, kiedy zachodzi konieczność nacięcia ropnia na dziąśle lub wykonania wycisku protetycznego rozpylana jest najczęściej szybko wchłaniająca się przez błonę śluzową lignokaina. Takie znieczulenie podaje się dzieciom, kiedy zachodzi konieczność usunięcia mocno rozchwianych mleczaków. W przypadku dzieci taką formę znieczulenia stosuje się także w celu przekonania ich, że wizyta u dentysty jest bezbolesna. 

Innym rodzajem znieczulenia jest znieczulenie nasiękowe. Podaje się go drogą iniekcji. Po wykonania zastrzyku anestetyk odbiera końcówkom nerwów czucie. Po zastrzyku drętwieje nie tylko dziąsło, ale także język i policzki. Stosuje się je przy leczeniu górnych zębów oraz przed usunięciem zęba. Rzadko znieczulenie nasiękowe podawane jest przy leczeniu znajdujących się w dolnej szczęce zębów przedtrzonowych i trzonowych.

W leczeniu pozostałych zębów pacjentom podawane jest znieczulenie przewodowe. Niewielka dawka leku jest w tym przypadku podawana bardzo blisko nerwu. Dzięki temu, że anestetyk wnika głęboko w tkankę następuje znieczulenie znacznej jego części. Z reguły podaje się je u osób, u których będą leczone tylne zęby. Osoby, które mają słabą krzepliwość krwi powinny powiedzieć o tym lekarzowi. Zastosuje on inny rodzaj znieczulenia. 

Znieczulenie śródwięzadłowe pozwala bardzo małą dawką preparatu znieczulającego znieczulić jeden ząb. Anestetyk wprowadza się specjalną igłą zamontowaną na ciśnieniowej strzykawce pomiędzy dziąsło a ząb. 

Coraz więcej zwolenników zyskuje metoda TENS, czyli znieczulenie prądem. Lekarz do ust pacjenta wprowadza dwie elektrody, dziąsło jest porażane prądem. Metoda ta często stosowana jest przed znieczuleniem przewodowy. Nie może być stosowana u osób, które mają wszczepiony rozrusznik serca. 

Znieczulenie może zostać podane także w kość żuchwy lub szczęki. W tym przypadku będzie to znieczulenie śródkostne. W tej metodzie znieczulenie końcówek nerwów następuje w głębi kości. Anestetyk podawany jest specjalną igłą. Środek znieczulający może zostać również podany przez sterowane komputerowo urządzenie. Zaletą tak podawanego znieczulenia jest brak bardzo nieprzyjemnego uczucia rozpierania w ustach oraz to, że pacjent otrzymuje bardzo małą, ale skutecznie działającą dawkę leku. 

Jakie środki ostrożności przed znieczuleniem u dentysty?


Na pierwszej wizycie powinniśmy poinformować lekarza o rodzajach chorób, na które cierpimy. Powinniśmy poinformować o wszystkich schorzeniach: wątroby, układu krążenia i oddechowego. Wówczas nie zostanie nam podany anestetyk, który zawiera preparaty obkurczające naczynia, na przykład epinefrynę. Podanie takiego preparatu mogłoby okazać się katastrofalne w skutkach. U wrażliwych pacjentów mogłoby nawet dojść do zatrzymania krążenia. Stomatologa powinniśmy również poinformować o zażywanych lekach uspokajających, psychotropowych i nasercowych. Preparaty znieczulające wchodzą z nimi w interakcje, po podaniu anestetyk może dojść do chwilowej utraty przytomności. Także osoby, które zażywają środki odurzające powinny poinformować o tym lekarza. Jeżeli należymy do grupy osób na stale przyjmujących leki przeciwkrzepliwe (należą do nich między innymi preparaty z kwasem salicylowym), powinniśmy je odstawić jeżeli wiemy, że będziemy usuwać zęba. 

W trakcie podawania znieczulenia miejscowego musimy uważnie obserwować własny organizm. Kiedy zaczniemy mieć kłopoty z oddychaniem, kiedy poczujemy, że drapie nas w gardle, natychmiast musimy o tych objawach poinformować lekarza. Tego typu objawy mogą  sygnalizować wstrząs anafilaktyczny. Regułą jest, że lekarz przed podaniem znieczulenia pyta, czy nie należymy do osób uczulonych. Jeżeli nie jesteśmy w stanie udzielić na to pytanie precyzyjnej odpowiedzi, lekarz wykona próbę alergiczną. W przedramię zostanie nam wstrzyknięta niewielka dawka środka znieczulającego. Jeżeli nie wystąpi odczyn alergiczny (na przykład pokrzywka) to znaczy, że nie ma przeszkód do zastosowania wybranego preparatu znieczulającego. Klinika DRFRANK – leczenie zębów bez bólu!


W naszej klinice zapewniamy pacjentom bezbolesne zabiegi stomatologiczne. Stosujemy znieczulenie miejscowe (błona śluzowa jest znieczulana skutecznie działającymi żelami smakowymi), a dopiero później nasiękowe. Dzięki temu wkłucie jest nieodczuwalne. Anestetyk podawany jest pod niskim ciśnieniem niezwykle wolno metodą kropelkową. Stosujemy nowoczesne preparaty dzięki, którym pacjenci w każdym wieku mogą czuć się komfortowo – żaden zabieg diagnostyczny lub leczniczy nie jest bolesny.

Kontakt

Dr Frank
Autorska Klinika Stomatologiczna
Bluszczańska 67 - U3
00-712 Warszawa
info@drfrank.pl
609 196 469

Sprawdź dojazd

Godziny przyjęć

Poniedziałek 10:00 - 19.00
Wtorek 10:00 - 19.00
Środa 10:00 - 19.00
Czwartek 10:00 - 19.00
Piątek 10:00 - 19.00
Sobota 10:00 - 14.00
Niedziela Nieczynne