Co to są licówki?

Jeśli wygląd i kształt Twoich zębów nie odpowiada Twoim oczekiwaniom, niewykluczone, że dobrym rozwiązaniem będą dla Ciebie licówki stomatologiczne. Dzięki nim poczujesz się pewniej i polubisz swój szczery, szeroki uśmiech. Dowiedz się więcej o licówkach i o tym, jak wygląda zabieg ich zakładania.

Licówki to bardzo precyzyjne uzupełnienia protetyczne, które mocuje się na powierzchniach policzkowych lub wargowych zębów. Te cieniutkie płatki mają do 0,5 mm grubości i wykonywane są z porcelany albo z tworzywa kompozytowego. Licówki pozwalają całkowicie odmienić wygląd zębów, eliminując niedoskonałości bez poświęcania zbyt wielu naturalnych tkanek.


Czym licówki różnią się od koron?

Przede wszystkim wykonanie koron protetycznych jest o wiele bardziej inwazyjne – wymaga spiłowania sporej ilości szkliwa. W przypadku licówek zęby wymagają jedynie delikatnego oszlifowania, a czasem wręcz lekkiego zmatowienia. Po drugie – korony nakłada się na bardzo zniszczone (np. przeleczone kanałowo) zęby. Wykonanie licówki jest na takim zębie niemożliwe.


Zalety poszczególnych rodzajów licówek

1. Licówki pełnoceramiczne/porcelanowe – niezwykle estetyczne; bardzo cienkie, ale i wyjątkowo wytrzymałe. Wykonywane z porcelany lub ceramiki, odznaczają się wysoką odpornością na osadzanie się płytki nazębnej czy kamienia. Są przezierne niemal tak samo jak naturalne zęby oraz biokompatybilne z tkankami znajdującymi się w ich najbliższym otoczeniu.

2. Licówki kompozytowe – także bardzo estetyczne, przy czym efekt nie jest w ich przypadku równie trwały. Są one mniej odporne na ścieranie, odpryski i przebarwienia. Można je wykonać nawet na jednej wizycie, a kiedy pojedyncza licówka pęknie lub ulegnie innemu uszkodzeniu, można ją szybko naprawić.

3. Licówki non prep – ultracienkie (do 0,3 milimetra) i niewymagające wcześniejszego szlifowania zębów. Estetyką i trwałością dorównują licówkom porcelanowym, przy czym stosuje się je tylko w ściśle wyznaczonych warunkach klinicznych.

licówki warszawa mokotów


Jakie są wskazania do wykonania licówek? 

  • intensywne przebarwienia korony zębów – te wrodzone i polekowe, wynikające z wad szkliwa,
  • konieczność korekty kształtu zębów – gdy wygląd uzębienia zaburza estetykę uśmiechu, licówki umożliwiają ewentualne zwężenie, poszerzenie, skrócenie lub wydłużenie zębów.
  • częściowe utracenie zęba, np. z powodu złamania brzegu siecznego – bezpośrednia odbudowa kompozytowa jest wtedy mało skuteczna, gdyż może z czasem ulec odłamaniu,
  • chęć zamknięcia diastemy – trzeba jednak zachować tutaj umiar; zbyt duże poszerzenie zębów może zaburzyć proporcje twarzy,
  • korekta ustawienia zęba – przy nieznacznych wadach zgryzu, drobnych przemieszczeniach, rotacji lub wychyleniu zębów licówki mogą zastąpić leczenie ortodontyczne.


Jak przebiega zakładanie licówek?

Estetyczny uśmiech można uzyskać już w ciągu 2-4 wizyt u specjalisty. Najpierw stomatolog przeprowadza z pacjentem szczegółowe konsultacje i wyklucza ewentualne przeciwwskazania, a następnie przygotowuje zęby pod założenie licówek (wcześniej muszą one zostać wyleczone, ewentualnie także wybielone).

Po oszlifowaniu zębów pobierany jest wycisk, który następnie trafia do laboratorium protetycznego. Tam wykonane zostają licówki, które trafiają z powrotem do gabinetu stomatologicznego. Na kolejnej wizycie lekarz stomatolog wkleja licówki za pomocą specjalistycznego cementu. Procedura ta jest bardzo precyzyjna, często wykonywana w powiększeniu.

Po założeniu licówek należy nie jeść i nie pić przez godzinę, żeby cement dobrze związał. 

Cena licówek waha się od 1000 do 2000 zł.