Implanty stomatologiczne: co warto o nich wiedzieć?

Implanty zębowe służą wypełnieniu ubytków powstałych w naturalnym uzębieniu pacjenta. Powinny one być zakładane przez wykwalifikowanego stomatologa. Odznaczać się wytrzymałością, a przy tym nie wyróżniać się kolorem od reszty zębów. Dowiedz się, czym są implanty zębowe, jak wygląda zakładanie takiego wszczepu i jakie rodzaje implantów stomatologicznych są dostępne na rynku.

Co to jest implant zębowy?

Implant to tytanowy wszczep, na którego podstawie mocuje się później sztuczny ząb (tak zwaną koronę protetyczną). Liczba implantów nie musi dorównywać liczbie straconych zębów. W przypadkach sporych braków w uzębieniu praktykuje się zwykle kilkupunktową implantację i to na niej opiera się korony i protezy. Zdarza się, że zaledwie dwa implanty wystarczą, aby oprzeć na nich całą protezę zębową.

Tytanowe śruby (implanty), wszczepiane są w kość aby zastąpić korzenie brakujących zębów. Podczas fizjologicznego procesu gojenia implant na stałe łączy się z kością na zasadzie kościozrostu, dzięki czemu zyskuje wysoką stabilność. Proces taki nazywany jest osteointegracją. Po okresie wgojenia implantu można wykonać uzupełnienie protetyczne  nieodbiegające od naturalnego uzębienia.

Jak wygląda zabieg zakładania implantów stomatologicznych?

Zakładanie implantów stomatologicznych przebiega trójetapowo:

  • chirurg wszczepia implant,
  • po okresie osteointegracji montowana jest śruba gojąca,
  • ostatnim etapem jest dostosowanie odpowiedniego łącznika oraz wykonanie  korony protetycznej.

Często pacjenci zastanawiają się, czy zabiegi implantologiczne bolą. Otóż większość z nich przebiega przy znieczuleniu miejscowym, a leczenie nie powoduje dyskomfortu. Ewentualne dolegliwości mogą pojawić się już po zabiegu, ale nie są one zbyt uciążliwe i można je niwelować zwykłymi środkami przeciwbólowymi.

Wszczepienie jednego implantu zębowego trwa zwykle około jednej godziny. O wiele dłużej trwa gojenie implantu i osteointegracja, czyli jego połączenie z kością. W przypadku żuchwy potrzeba na to blisko 3-4 miesięcy, a w przypadku szczęki: około 5-6 miesięcy.

W sytuacjach gdy pacjent nie posiada wystarczającej ilości kości do wszczepienia implantu, istnieje możliwość wykonania zabiegu sterowanej regeneracji tkanki kostnej GBR. Żeby dowiedzieć się, ile czasu zajmie cały ten proces, skonsultuj się z implantologiem – najprawdopodobniej leczenie wydłuży się jednak do 12 (lub więcej) miesięcy.

Stopień powodzenia zabiegu plasuje się w granicach 98% – wszystko zależy od miejsca wszczepienia, stosownej higieny jamy ustnej i prawidłowej opieki pozabiegowej. Jeśli będziesz przestrzegać zaleceń specjalisty, najprawdopodobniej implanty posłużą Ci przez długie lata, a nawet przez całe życie.

Ile kosztuje zabieg?

Za samo wszczepienie implantu należy zapłacić od 2,5 – 3,5 tys. zł. Jeśli chodzi o koszty łącznika i korony, wszystko zależy od materiału, z jakiego są one zrobione. Ceny zaczynają się od 2,5 zł przy standardowym łączniku i koronie. Jeżeli pacjent decyduje się na wykoananie uzupełnień pełnoceramicznych na indywidualnych łącznikach protetycznych to cena jest wówczas wyższa. 

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej kliniki.