Aparaty ortodontyczne: co warto o nich wiedzieć? – Ortodonta Warszawa

Kiedy postanawiamy leczyć się ortodontycznie, oczekujemy szybkich i trwałych efektów utrzymujących się do końca życia. Mamy nadzieję, że po dwóch latach noszenia aparatu już na zawsze będziemy mieli olśniewający uśmiech. Często również jesteśmy przekonani, że wygląd naszej twarzy drastycznie się zmieni.

Niestety, takie myślenie jest błędne. Aby uzyskać oczekiwane rezultaty, musimy starannie przemyśleć i zaplanować leczenie. Powinno byś również w odpowiedni sposób zakończone.

W trakcie planowania leczenia ortodontycznego nie możemy wziąć pod uwagę tylko zębów. Trzeba zwrócić uwagę na zarys twarzy, rozstawienie warg i układ brody. Leczenie często konsultuje się w zespole ekspertów, do których należą między innymi: ortodonta, protetyk, implantolog i periodontolog. Jedynie zintegrowana analiza umożliwia optymalne dobranie aparatu ortodontycznego.

Dzięki wdrożeniu do naszej pracy filozofii Akademii Face, dogłębnie analizujemy warunki okluzyjne i pracę stawu skroniowo – żuchwowego, które niejednokrotnie są pomijane w tradycyjnych metodach leczenia. Przeprowadzona analiza w specjalnym artykulatorze pozwala na odtworzenie ruchów zgryzowych u pajcentów

Niesamowicie ważną rzeczą podczas leczenia ortodontycznego jest trwałość. Cały narząd żucia powinien byś zrównoważony i ustabilizowany.  W skład układu wchodzą nie tylko zęby, ale także mięśnie i stawy skroniowo-żuchwowe.

Ortodoncja, co kryje się za tym terminem?

Ortodoncja jest to dziedzina stomatologii, która ma za zadanie diagnozować, zapobiegać i przywracać prawidłowe relacje zgryzowe oraz sprawiać, że rysy twarzy będą harmonijne. Obecnie na rynku jest bardzo wiele aparatów ortodontycznych, które dzieli się przede wszystkim na aparaty ruchome lub stałe. Decyzja dotycząca zastosowanego modelu zależy przede wszystkim od wady zgryzu, wieku pacjenta oraz jego osobistych oczekiwań. Leczenie prowadzi się głównie po to, by zachować zdrowe zęby oraz przyzębie wraz ze stawami skroniowo-żuchwowymi. Drugim powodem, dla którego ludzie decydują się na leczenie ortodontyczne są względy estetyczne lub konieczność poprawienia wad wymowy.

Zalet noszenia aparatu ortodontycznego jest wiele:

– poprawa samopoczucia, pewności siebie,
– zdrowy uśmiech, a także poprawa funkcji żucia,
– łatwość utrzymania higieny jamy ustnej,
– równomierne rołożenie sił na poszczególne zęby, dzięki czemu nie dochodzi do ich zcierania.

Głównie stosuje się aparaty ruchome (wyjmowane) u dzieci i młodzieży, czyli w okresie uzębienia mlecznego, mieszanego oraz wczesnego stałego. Najprostszą formą aparatów wyjmowanych są różne rodzaje płytek przedsionkowych. Stosuje się je w okresie uzębienia mlecznego oraz mieszanego. Eliminują one nieprawidłową czynność mięśni otaczających jamę ustną, wynikającą ze szkodliwych nawyków (np. ssania palca, oddychania przez usta, niedrożności  nosa).

Aparaty ortodontyczne stałe

Tak jak można wywnioskować z nazwy, stały aparat ortodontyczny przytwierdzony jest do powierzchni zęba przez cały czas trwania leczenia. Ten rodzaj aparatu jest przeznaczony zarówno dla młodzieży, jak i dla osób dorosłych, które posiadają wszystkie zęby. Dzięki niemu można korygować wady zgryzu w znacznie szybszym czasie niż w przypadku aparatu ruchomego.

Elementy aparatu ortodontycznego:
  1. Zamek – podstawowy element aparatu, który jest przymocowywany do powierzchni zęba.
  2. Ligatura – elastyczna część aparatu. Ma na celu utrzymanie drutu w zamku i wymaga wymiany podczas każdej wizyty. Istnieje możliwość wyboru jej koloru przez pacjenta.
  3. Łuk aparatu – to element który generuje niewielką siłę, za pomocą której zęby zostają wyrównane. Powinien być wymieniamy parę razy w trakcie leczenia.
Aparaty dostępne w Dr Frank Autorksiej Klinice Stomatologicznej w Warszawie:
  1. Aparaty ruchome
  2. Aparaty stałe klasyczne metalowe
  3. Aparaty kosmetyczne – zamki ortodontyczne są ceramiczne lub porcelanowe, dzięki czemu nie widać ich na zębach
  4. Przeźroczyste nakładki Clear Aligner

Clear Aligner to innowacyjna metoda leczenia ortodontycznego za pomocą przeźroczystych nakładek, które mają za zadanie prostować zęby, Zastępują one aparaty ruchome i stałe. Nakładki te są biokompatybilne, co powodują wysoki komfort użytkowania. Są bardzo estetyczne, bezbolesne.

Podstawowymi zaletami nakładek Clear Aligner są wygoda, doskonała higiena oraz czas leczenia skrócony do minimum.

Leczenie metodą Clear Aligner musi przebiegać pod okiem specjalisty w licencjonowanych gabinetach, a nakładki muszą być wykonane w specjalistycznych pracowniach w oparciu o wyniki pomiaru wychylenia zębów i ich analizę cyfrową.